Obrázok článku: Nespavosť a iné poruchy spánku – ako si s nimi poradiť?

Nespavosť a iné poruchy spánku – ako si s nimi poradiť?

Keď sa použije spojenie poruchy spánku, mnoho ľudí si predstaví niekoho, kto sa prevaľuje v posteli zo strany na stranu a nedarí sa mu zaspať. A zatiaľ čo nespavosť a ťažkosti pri zaspávaní naozaj môžu patriť k takýmto poruchám, ich paleta je omnoho širšia. Jedno však majú spoločné.

 Sú nezlučiteľné s kvalitným, zdravým spánkom.

Čo robiť, ak na nejakú z nich trpíte?

Poruchy spánku – to nie je len nespavosť

Tak, ako majú svoje” zdravotné problémy napríklad dýchacie cesty či tráviaci trakt, aj v oblasti spánku existuje celé spektrum diagnóz. Rozlišujeme dokonca viac než tri desiatky porúch, hoci najčastejšie sa vyskytuje päť-šesť z nich.

Čo to vlastne sú tie poruchy spánku?

Ide o riadne opísané choroby (áno, z pohľadu medicínskej klasifikácie ide o štandardné choroby – presne ako chrípka či prechladnutie), ktoré narúšajú prirodzený rytmus bdenia a spánku. Podmienkou je, že takýto stav sa opakuje, negatívne vplýva na fungovanie a nie je jednorazový.

To znamená, že ak vypijete veľa kávy a nemôžete potom spať, prípadne sa vám to z času na čas nedarí kvôli stresu z ďalšieho dňa, tak nejde o poruchu spánku. 

Ak sa však tieto stavy opakujú dlhodobo, nemáte na ne vplyv, prípadne príčina nie je jednoznačne známa, už potenciálne ide o stav, ktorý spĺňa definíciu spánkovej poruchy.

Azda najznámejším príkladom je nespavosť, teda insomnia

Môže ju spôsobiť veľké množstvo zjavných aj skrytých príčin – životospráva, chronický či akútny stres, kofeín, nesprávne osvetlenie spálne, niektoré lieky, psychické problémy, strava a podobne.

V prípade, že je krátkodobá, prípadne zjavne spôsobená konkrétnym spúšťačom – napr. spomínanou kávou, ťažkou večerou, akútnym stresom, hlukom, svetlom a podobne – nejde o poruchu spánku. Ak sa však vracia opakovane aj bez zjavnej príčiny, už môžeme hovoriť o riadnej diagnóze.

Porúch spánku však poznáme oveľa viac. 

Aké poruchy spánku rozlišujeme?

Možno vás prekvapí, že pri niektorých poruchách spánku človek dokáže zaspať aj bez relatívnych problémov, ale takýto spánok nie je kvalitný a zdravý a človek si pri ňom neodpočinie. Problémom môže byť, paradoxne, aj to, ak človek spí priveľa. 

Preto je vhodné myslieť na definícu porúch spánku – ide o chorobu, ktorá akýmkoľvek negatívnym spôsobom vplýva na cyklus bdenia a spánku (teda na náš cirkadiánny rytmus).

Medzi najznámejšie poruchy spánku patria:

  • nespavosť (insomnia) – na nejakú formu nespavosti trpí odhadom až 30 % svetovej populácie; môže mať rôzne prejavy – človek pri nej môže ťažšie zaspávať, prípadne sa počas noci budí, alebo sa zobudí priskoro a už nevie zaspať; 
  • spánkové apnoe – choroba, pri ktorej sa počas noci opakovane zastavuje dýchanie; apnoe často sprevádza chrápanie, či lapanie po dychu; človek je počas dňa nevyspatý, unavený, nevie sa koncentrovať a to aj vtedy, keď navonok prespal celú noc;
  • syndróm nepokojných nôh – neurologické ochorenie, pri ktorom má človek nutkanie hýbať nohami, prípadne prstami na nohách či chodidlami, cíti v nich nepríjemný pocit, niekedy až mravčenie; toto nutkanie môže prísť aj podvedome počas spánku a narúša tak cyklus;
  • narkolepsia – vážna diagnóza, ktorá je sprevádzaná vysokou ospalosťou počas dňa a náhlymi spánkovými epizódami – človek z ničoho nič na krátku dobu upadne do spánku; predstavuje riziko, pretože tieto epizódy môžu prísť aj pri šoférovaní či pri inej činnosti, ktorá si vyžaduje pozornosť;
  • hypersomnia – nadmerná ospalosť počas dňa aj napriek tomu, že človek v noci spal dostatočný počet hodín; človek s týmto ochorením sa nevie sústrediť, je malátny, nepomáha, ani keď si zdriemne;
  • parasomnie – nezvyčajné spánkové prejavy, môžu mať rôznu podobu; do tejto širokej kategórie patria napríklad spánková paralýza, spánkové halucinácie, námesačnosť, nočné mory a podobne;
  • bruxizmus – psychologické ochorenie, pri ktorom človek v spánku škrípe zubami, čo narúša spánkový cyklus a poškodzuje samotné zuby; príčinou je často stres.

Keď si prečítate tieto stručné definície, zrejme budete súhlasiť s tvrdením, že takto kvalitný spánok nevyzerá. Hoci pri niektorých z týchto chorôb človek prespí aj celú noc, ráno sa zobudí neodpočinutý a potenciálne aj s ďalšími negatívnymi následkami. 

TIP: Čo pomáha na dobrý spánok? 5 tipov, ktoré zaraďte do svojej rutiny

Inými slovami, zdravý spánok a poruchy spánku si nerozumejú. Ak sa vyskytnú, riešenie problému neradno odkladať.

Ako si poradiť s poruchami spánku?

Prvé kroky človeka s poruchami spánku by mali smerovať k všeobecnému lekárovi

Ten totiž na základe opísaných príznakov vyhodnotí, či je potrebná návšteva odborníka, alebo je nevyhnutné najskôr upraviť životosprávu.

Niektoré z ľahších porúch totiž možno odstrániť (alebo aspoň minimalizovať ich prejavy) aj zmenou návykov, prípadne osvojením si zdravých spánkových rutín či použitím kvalitného matraca a postele na mieru – o tom ešte bude reč.

Dôležité je však vždy si vypočuť názor odborníka a nepokúšať sa „liečiť” na vlastnú päsť, najmä nie samonaordinovanými domácimi „liekmi” a babskými radami. Človek si v najhoršom prípade môže ešte uškodiť.

Niekedy môžu byť poruchy spánku spôsobené aj deficitom niektorých živín, napríklad vitamínu D, železa, tryptofánu a podobne. 

Aj dlhodobo nadmerná konzumácia kofeínu môže vychýliť spánkový rytmus a spôsobiť hoci aj chronickú nespavosť. So zdravým spánkom si nerozumejú tiež ťažké, mastné jedlá, sedavý spôsob života, fajčenie, nadmerné pitie alkoholu a iné zlozvyky, charakteristické pre moderný život.

Najproblematickejšie sú však skryté, často psychosomatické príčiny. Ide o také, kedy sa niektoré duševné ťažkosti premietnu do telesnej roviny. Pri pátraní po nich človek potrebuje pomoc odborníka, napríklad expertov zo spánkových laboratórií. 

Vplyv má aj to, na čom spíte

Ako sme naznačili už vyššie, nezanedbateľnú rolu pri zdravom, kvalitnom spánku má aj to, na akom matraci či posteli spíte. 

Samozrejme, ak je pôvodca nespavosti či inej poruchy spánku psychosomatický či psychologický, je potrebné navštíviť odborníka, ani najlepší matrac na svete neodstráni vážnu koreňovú príčinu

V niektorých prípadoch však pomôcť môže.

Najmä vtedy, ak sa človek budí dolámaný, s bolesťami chrbtice, krku či krížov. Vtedy je problémom najskôr to, na čom človek spí.

TIP: Pomáha správny matrac pri prevencii bolestí chrbta? Áno, ak viete ako si vybrať

Luxusné matrace Westieri sú nadizajnované pre dokonalý, zdravý spánok. Vyrábame ich zo 100 % prírodných materiálov, sú hypoalergénne, nezadržiavajú prach, pomáhajú regulovať telesnú teplotu, nech je za oknami leto alebo zima.

Toto všetko sú faktory, ktoré prispievajú ku kvalite spánku. Pretože niekedy je za nespavosťou zlá opora tela pri starom matraci, prípadne nočné potenie, vŕzganie, dráždivé syntetické materiály.

Naše matrace a kvalitné postele na mieru sú však navrhnuté tak, aby ste počas spánku mali dokonalý komfort. Ich rozmery a danosti sa prispôsobia vám a vašim potrebám, nie vy im. 

Doprajte si ničím nerušený, zdravý spánok. 

Sladké sny máte na dosah ruky.