Obrázok článku: Prvá detská posteľ – ako si vybrať správne a na čo myslieť?

Prvá detská posteľ – ako si vybrať správne a na čo myslieť?

Prechod z kolísky či detskej postieľky do „veľkej” postele je významnou záležitosťou ako pre dieťa, tak pre rodičov. Kedy je ale ten správny čas? A, predovšetkým, ako si správne vybrať? Prvá detská posteľ bude vašu ratolesť sprevádzať roky a je preto dôležité, aby spoľahlivo plnila všetky svoje úlohy. 

V tomto texte si povieme niečo o tom, na čo myslieť pri výbere.

Kedy je čas na prvú detskú posteľ?

Najprv zásadná otázka – kedy je vlastne ten správny čas na prechod z kolísky do postele?

Neexistuje presná, univerzálne platná hranica. Väčšina detičiek sa však do väčšej postele presunie zhruba vo veku od 18 mesiacov do 3 rokov, prípadne do 6 rokov. Samozrejme, ak dieťa rastie „ako z vody”, tak čas na presun môže prísť aj skôr.

Platí, že ak sa dieťa ešte pohodlne vyspí aj v kolíske či detskej postieľke, nie je potrebné sa nikam ponáhľať. 

Práve naopak, je dôležité, aby vaša ratolesť zvládla presun v poriadku a vlastným tempom

V tomto ohľade hrá rolu aj to, akú prvú posteľ mu vlastne kúpite. Ak bude pohodlná a bude poskytovať telu správnu oporu, celý proces prebehne plynulejšie a dieťa si na nové prostredie, v ktorom bude každú noc zaspávať, zvykne o to rýchlejšie.

Viac o dôležitých faktoroch pri výbere píšeme hneď v ďalšej časti.

Na čo myslieť pri výbere detskej postele na mieru?

Ak by sme mali odpoveď na túto otázku zjednodušiť, povedali by sme: presne na to isté, na čo dbáte pri výbere postele pre samých seba.

Pretože v posteli trávime viac ako tretinu svojich životov, voľba tej správnej je mimoriadne dôležitá. Chcete sa v nej vyspať pohodlne, zdravo, chcete sa budiť svieži a pripravení čeliť novému dňu.

Dá teda rozum, že presne toto (a ešte viac!) chcete aj pre svoje dieťa. Je však niekoľko dodatočných faktorov, ktoré je potrebné brať do úvahy.

Je jasné, že dieťaťu vo veku 3 rokov nekúpite obrovskú manželskú king-size posteľ. Veľkosť a výška od zeme zohrávajú dôležitú úlohu a je potrebné ich prispôsobiť tomu, že deti sú nižšieho vzrastu.

V tomto ohľade je rozumnou voľbou pre prvú detskú posteľ klasické jednolôžko. Je dostatočne široké, aby sa v ňom dieťa pohodlne vyspalo, no nie príliš, aby zaberalo v detskej izbe neprimerané množstvo miesta.

Myslite aj na výšku postele od zeme. Nemala by byť príliš nízko, ale určite ani príliš vysoko, aby sa do nej dieťa nemuselo doslova „štverať”. Zlatá stredná cesta je vhodnou voľbou

Dovolíme si povedať, že minimálne rovnako dôležitý ako výber postele je tiež výber vhodného matraca pre dieťa

Aký matrac je vhodný pre deti?

Aj tu sa môžete inšpirovať sami sebou. 

Odpoveď teda je – čo najkvalitnejší a ideálne na mieru.

Niektorí rodičia si myslia, že deti by mali spať na čo najmäkkšom matraci. Je to však mylná domnienka, ktorá v neskoršom veku môže viesť k problémom s chrbticou.

Matrac pre dieťa by mal jeho telu poskytovať dostatočnú oporu, stabilizovať ho počas spánku a nevyvíjať privysoký tlak na určité body – chrbticu, ramená či kĺby. Aj preto je dôležité vybrať skôr stredne tuhý matrac.

Ideálne chcete matrac vyrobený zo 100 % prírodných materiálov. Tie sú nielen hypoalergénne, ale tiež vzdušné a pomáhajú z tela odvádzať ako vlhkosť tak teplotu. Dieťa tak počas celej noci spí pokojne, zbytočne sa nebudí.

Dôležité sú tiež správny vankúš a periny pre deti.

V detskom veku je vhodnejší menší, pevnejší vankúš. Ten pomáha stabilizovať krčnú chrbticu a drží telo v rovine. Privysoký vankúš vychyľuje hlavu z osi a môže spôsobiť bolesti krka, ramien či vrchnej časti chrbtice.

Perinu vyberajte ľahšiu, ale za to dostatočne teplú. Overenou voľbou sú detské periny s páperím, prípadne iným prírodným materiálom.

Ako pripraviť dieťa na prechod do novej postele?

Niektoré deti si na novú posteľ zvyknú prakticky už za jednu noc, iným je v tomto prechode potrebné trochu pomôcť.

Kľúčová je v prvom rade trpezlivosť. Nie je potrebné sa nikam ponáhľať ani dieťa tlačiť do väčšej postele nasilu.

Pomôcť môže aj to, keď do výberu postele či posteľného prádla, vankúšov a perín, zahrniete aj samotné dieťa. Môže si tak k svojmu novému miestu na spanie vytvoriť nejaký vzťah už predtým, než ho vôbec začne používať.

Dieťa nezabudnite za každú noc v novej posteli pochváliť. Hrejivé slová majú magickú moc. 

Niektorí rodičia trávia prvé noci vedľa dieťaťa – aj to je forma emočnej podpory, ktorá môže vašej ratolesti rýchlejšie si zvyknúť na zmenu. Dajte si však pozor, aby si dieťa nezvyklo na to, že zaspí iba po vašom boku. 

V neposlednom rade sú tiež dôležité isté rutiny. Chodiť spať a vstávať v rovnaký čas. Ak si dieťa vybuduje tento návyk, viac sa zžije aj so svojou novou posteľou. Pravidelnosť je kľúčová.

TIP: Zdravý spánok – prečo je dôležitý a nakoľko ovplyvňuje našu produktivitu?

Najčastejšie chyby pri výbere prvej detskej postele

  • Privysoká posteľ

Ako sme uviedli už vyššie, príliš vysoká posteľ môže dieťaťu spôsobiť ťažkosti. Netreba sa spoliehať na to, že do nej „dorastie”. Pamätajte, nejde len o komfort, ale aj o bezpečnosť. Platí, že ani vám by sa nespalo pohodlne, ak by bola vaša posteľ napríklad meter a pol od zeme. 

  • Posteľ s ostrými hranami

Detská izba je priestor na hru a mnohí rodičia určite dosvedčia, že hra môže byť aj poriadne intenzívna a do priestoru. Aj v tomto ohľade je teda potrebné myslieť na bezpečnosť a vybrať posteľ s oblými hranami, pri ktorej je riziko úrazu nižšie.

  • Nekvalitný matrac pre dieťa

Keď dieťa rastie, jeho svaly, šľachy a kosti sa ešte vyvíjajú. Je nevyhnutné vytvoriť im čo najvhodnejšie podmienky. To sa týka aj matraca, na ktorom deti spia. Ak je príliš mäkký, alebo naopak, príliš tvrdý, dieťa sa na ňom nielenže pohodlne nevyspí, ale existuje tiež riziko rôznych deformácií. V tejto oblasti sa šetriť vôbec nevypláca.

  • Uponáhľaný prechod

Spomenuli sme to už viackrát, ale pripomeňme si to ešte aj na záver. Dieťa by si na novú posteľ malo zvyknúť vlastným tempom, hoci mierne povzbudenie zo strany rodičov je úplne v poriadku. To však neznamená, že ho na zmenu vôbec nepripravíme a tlačíme ho do nej aj vtedy, ak vidíme, že si na nové prostredie zvyká o čosi pomalšie. Pamätajte – trpezlivosť nadovšetko.